Dohody o provedení práce, Dohody o pracovní činnosti
2. Základní informace
Druhy Dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dále jen Dohody):
- Dohody o provedení práce (DPP)
- Dohody o pracovní činnosti (DPČ)
Uzavírání dohod se řídí příslušnými ustanoveními ZP.
Sjednaný rozsah práce v hodinách u DPP může být uzavřen na max. 300 hodin v jednom kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce.
Při zúčtování odměny (odměn z více dohod o provedení práce u PSÚ) přesahující částku 10.000,- Kč v měsíci je zaměstnanec účasten pojištění ve smyslu § 7a zák. 187/2006 Sb.
Každý dohodář musí být ze strany pracoviště seznámen s přiloženými informacemi na formuláři viz níže.
Při skončení dohody o provedení práce kontaktujte personální odd. za účelem vydání potvrzení o zaměstnání.
a) Uzavření dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr se uchazečem z ČR
- Dohodu (DPP/DPČ) vyhotovuje ve dvou originálech vedoucí zaměstnanec (příkazce operace, řešitel zakázky) nebo osoba pověřená obsluhou agendy Dohod na formuláři viz níže.
- Zaměstnanec oba originály podepíše, vedoucí zaměstnanec mu jeden originál doručí a dále zajistí doručení druhého originálu obratem na mzdovou účtárnu k dalšímu zpracování a archivaci.
b) Uzavření dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr se Zahraničním uchazečem
- Dohodu (DPP/DPČ) vyhotovuje ve dvou originálech vedoucí zaměstnanec (příkazce operace, řešitel zakázky) nebo osoba pověřená obsluhou agendy Dohod na formuláři viz níže.
- Ke zpracování dohody předloží vedoucí zaměstnanec navíc Kopii nebo sken dokladu totožnosti příp. povolení k pobytu na území ČR.
- Zaměstnanec oba originály podepíše, vedoucí zaměstnanec mu jeden originál doručí a dále zajistí doručení druhého originálu obratem na mzdovou účtárnu k dalšímu zpracování a archivaci.
3. Dovolená v dohodách
Nárok na dovolenou vzniká po splnění zákonné podmínky:
- pracovněprávní vztah zaměstnance k zaměstnavateli na tutéž dohodu musí v příslušném kalendářním roce nepřetržitě trvat alespoň 4 týdny (tj. 28 kalendářních dnů)
A ZÁROVEŇ
- zaměstnanec musí v příslušném kalendářním roce (včetně svátků, apod) odpracovat alespoň 80 hodin.
OBĚ PODMÍNKY (nepřetržité trvání dohody a výkon práce) MUSÍ BÝT SPLNĚNY SOUČASNĚ.
4. Formuláře potřebné k uzavření dohod
Formulář DPP
Formulář DPČ
Informace o obsahu právního vztahu podle § 77a zákoníku práce
Výkaz o pracovní době
AV ČR - Dotační programy a příležitosti
Projekty Mobility Plus
Na základě uzavřených bilaterálních dohod o vědecké spolupráci lze podávat návrhy projektů mezinárodní spolupráce s níže uvedenými zahraničními partnerskými organizacemi AV ČR v rámci programů Mobilitních projektů (MP) a projektů Mobility Plus (MPP).
Termín pro podávání návrhů (návrhy projektů musí být odevzdány současně prostřednictvím aplikace KIS a datové schránky AV ČR (ID fr6adt5) do stanoveného termínu. Návrhy projektů podané jiným způsobem nebudou považovány za řádně podané a budou vyřazeny z formálních důvodů (zajistí vedoucí THS PSU).
|
28.6.2024 - 30.9.2024
|
Uzávěrka pro podávání návrhů na PSÚ: (Žadatel předloží ve stanoveném termínu Návrh na zařazení do programu na požadovaném formuláři včetně příloh. Návrhy projektů odesílá za pracoviště ředitel prostřednictvím aplikace KIS).
|
16.9.2024
|
Předpokládané zahájení realizace schválených projektů
|
1.1.2025
|
Náhled formulářů návrhů projektů je k dispozici zde:
Odbor mezinárodní spolupráce
Směrnice Akademické rady AV ČR č. 15/2019, o podpoře mezinárodní spolupráce pracovišť AV ČR / Guideline No. 15/2019 of the Academy Council of the CAS
Projekty Mobility Plus (MPP)
- Francie – Centre national de la recherche scientifique (CNRS), na základě uzavřené bilaterální dohody o vědecké spolupráci s francouzskou CNRS, je možné od 28. 6. 2024 do 30. 9. 2024 podávat návrhy projektů mezinárodní spolupráce v rámci programů projektů Mobility Plus (MPP). Realizace schválených projektů začne od 1. 1. 2025. , Znění podmínek (call) pro podávání návrhů projektů naleznete zde
Mzdová podpora postdoktorandů
na pracovištích AV ČR (PPLZ)
Program podpory postdoktorandů (PPLZ) je určen vysokoškolsky vzdělaným uchazečům, a to nejdéle dva roky po obhájení titulu Ph.D. V případě dlouhodobého zahraničního studijního pobytu může být maximální časový odstup mezi obhajobou titulu Ph.D., Dr. nebo jejich ekvivalentu a podáním žádosti až 4 roky.
Cílem programu je zajistit přiměřené mzdové zabezpečení vybraným kvalitním a perspektivním postdoktorandům zaměstnaným na pracovištích AV ČR.
Návrhy se podávají prostřednictvím informačního systému Kanceláře Akademie věd ČR v termínech:
23. kolo elektronického podání návrhů na zařazení do Programu podpory perspektivních lidských zdrojů
|
od 1. do 30. dubna 2024 |
24. kolo elektronického podání návrhů na zařazení do Programu podpory perspektivních lidských zdrojů |
od 1. do 30. září 2024 |
Uzávěrka pro podávání návrhů na PSÚ (předložení Radě PSÚ).
V případě podání žádosti kontaktujte vedení ústavu nejméně 15 dní před termínem podání na adrese: ustav@psu.cas.cz.
(Podání návrhu na Akademii věd předchází interní výběrové řízení na PSÚ. Inzerát s termíny pro předložení přihlášky je zveřejněn na webu PSÚ v sekci " Výběrová řízení").
|
15. dubna 2024 do 23:59 hod. |
Po uzavření interního VŘ bude kandidát/kandidátka navržen/a do Akademické soutěže. Uzávěrka pro odeslání návrhů na Kancelář Akademie věd ČR
|
30. dubna 2024
|
Směrnice Akademické rady Akademie věd ČR č. 10 platná od 1. 8. 2018
Směrnice Akademické rady Akademie věd ČR č. 9 platná od 13.7.2023
Formuláře - Vzory pro KIS:
Fellowship Josefa Dobrovského
Smyslem Fellowshipu Josefa Dobrovského je podpora „českých studií“ v jejich národním i teritoriálním vymezení, a to formou financování krátkodobých studijních pobytů zahraničních badatelů na ústavech AV ČR. Podpora je určena pro výzkumné pracovníky, kteří pro svou vědeckou práci potřebují studovat v České republice zdejší historické, kulturní, umělecké, jazykové, geografické či přírodní reálie. Návrhy na udělení Fellowshipu Josefa Dobrovského pro vybraného badatele předkládají ředitelé pracovišť AV ČR po projednání v radě pracoviště.
Návrh na zařazení do programu pro vybraného zahraniční výzkumného pracovníka podávají ředitelé pracovišť AV ČR po projednání v radě pracoviště.
Termín pro podávání návrhů na zařazení do programu: od 1. do 30. 11.2024.
V případě podání žádosti kontaktujte vedení ústavu nejméně 15 dní před termínem podání na adrese: ustav@psu.cas.cz.
Pravidla pro udělování Fellowshipu Josefa Dobrovského jsou uvedena ve směrnici Akademické rady AV ČR: přepokládaný termín zveřejnění směrnice je v průběhu března 2023.
Akademická prémie – Praemium Academiae
- UZAVŘENO -
Smyslem Akademické prémie, jako přísně výběrového nástroje finanční a morální podpory vědecké excelence v Akademii věd ČR, je podpořit vynikající vědecké osobnosti, které jsou nositeli výzkumu na špičkové mezinárodní úrovni, a vytvořit jim takové podmínky, v nichž by mohli lépe rozvinout svůj potenciál ve prospěch Akademie věd ČR a celé české vědy. Návrhy na udělení Akademické prémie podávají ředitelé pracovišť AV ČR a předseda Vědecké rady AV ČR.
Návrhy na udělení Akademické prémie podávají ředitelé pracovišť AV ČR nebo předseda Vědecké rady AV ČR.
TERMÍN PRO PODÁNÍ ŽÁDOSTI NA AV ČR: do 31. března 2024.
V případě podání žádosti kontaktujte vedení ústavu nejméně 15 dní před termínem podání na adrese: info@psu.cas.cz.
Prémie Otto Wichterleho
- UZAVŘENO -
Akademie věd ČR uděluje Prémii Otto Wichterleho vybraným, mimořádně kvalitním a perspektivním vědeckým pracovníkům AV ČR, kteří přispívají vynikajícími výsledky k rozvoji vědeckého poznání, jsou nositeli vědeckých hodností nebo titulů (CSc., Dr., Ph.D., DrSc., DSc.) a v kalendářním roce podání návrhu dosáhnou věku nejvýše 35 let. Návrhy na udělení prémie podávají ředitelé pracovišť AV ČR po konzultaci s radami pracovišť.
Návrhy na udělení prémie podávají ředitelé pracovišť AV ČR po konzultaci s radami pracovišť.
TERMÍN PRO PODÁNÍ ŽÁDOSTI NA AV ČR: do 31. března 2024.
V případě podání žádosti kontaktujte vedení ústavu nejméně 15 dní před termínem podání na adrese: info@psu.cas.cz.
Kontaktní osoba:
Kateřina Křížová
Kancelář AV ČR, Odbor podpory vědy
tel.: 221 403 415, e-mail: krizova@kav.cas.cz
Prémie pro perspektivní výzkumné pracovníky – Lumina quaeruntur
- UZAVŘENO -
Prémie Lumina quaeruntur zřízená Akademickou radou Akademie věd České republiky jako nástroj podpory vědecké excelence v AV ČR je určena k ocenění význačných perspektivních výzkumných pracovníků při zakládání nových vědeckých týmů na pracovištích AV ČR, kterým umožní rozvinout jejich vědecký program zaměřený na koncepčně nová témata významně posouvající hranice poznání nebo směřující ke společensky důležitým praktickým aplikacím. Návrhy na udělení prémie podávají ředitelé pracovišť AV ČR po projednání v radě pracoviště.
Návrhy na udělení prémie Lumina quaeruntur podávají ředitelé pracovišť AV ČR prostřednictvím informačního systému Kanceláře Akademie věd ČR.
TERMÍN PRO PODÁNÍ ŽÁDOSTI NA AV ČR: od 1. do 29.2.2024.
V případě podání žádosti kontaktujte vedení ústavu nejméně 15 dní před termínem podání na adrese: info@psu.cas.cz.
JSPS Postdoctoral Fellowship for Overseas Researchers
- UZAVŘENO -
Vyhlášení výběrového řízení na stipendia v rámci programu JSPS Postdoctoral Fellowship for Overseas Researchers, které AV ČR jakožto národní nominační instituce každoročně vyhlašuje ve spolupráci s Japan Society for the Promotion of Science (JSPS).
Lze žádat o pobyt na japonských pracovištích v délce 12–24 měsíců s nástupem nejpozději 30. listopadu 2024.
Veškerá dokumentace je k dispozici ke stažení na internetových stránkách AV ČR v aktualitách rubriky Mezinárodní vztahy nebo na intranetu AV ČR v sekci Podpora mezinárodní spolupráce v AV ČR, zahrnuje souhrnné pokyny pro žadatele, formulář žádosti a pokyny k jeho vyplnění.
Povinné přílohy k žádosti jsou:
• diplom o udělení titulu Ph.D. (PhD Certificate),
• dopis z přijímajícího pracoviště/pozvání (Letter of Acceptance / Invitation)
• doporučení (Letter of Recommendation from current or previous supervisor).
Všechny dokumenty musí být v angličtině nebo japonštině. Výsledky výběrového řízení budou k dispozici na přelomu června/července 2024.
Termín uzávěrky pro podání žádostí na AV ČR je 14. duben 2024.
V případě podání žádosti kontaktujte vedení ústavu nejméně 15 dní před termínem podání na adrese: info@psu.cas.cz.
Semináře a webináře k veřejným soutěžím
Semináře s předsedou GA ČR v Praze a Brně
Chcete se dozvědět více o soutěžích, které Grantová agentura České republiky (GA ČR) vypisuje? Zajímá Vás, jak probíhá hodnoticí proces nebo s jakými novinkami GA ČR přichází v letošním roce? Těmto, ale i dalším tématům se budou věnovat semináře s předsedou GA ČR, které se uskuteční v Praze a Brně.
Semináře jsou určeny pro všechny zájemce pracující v oblasti vědy a výzkumu nebo pro zaměstnance grantových oddělení a jsou jedinečnou příležitostí dozvědět se více o GA ČR a jejích aktivitách přímo od jejího předsedy, prof. Petra Baldriana. Semináře proběhnou v českém jazyce a stejně jako v loňském roce je bude možné sledovat i online.
Praha
- Národní technická knihovna (NTK) — Ballingův sál, Technická 2710/6,
Praha 6
- 23. 2. 2024, 10:00
- registrace: seminář Praha
Brno
- Masarykova univerzita (MUNI) — Místnost 300, 3. patro, Komenského náměstí 220/2, Brno
- 6. 3. 2024, 9:30
- registrace: seminář Brno
Je nezbytné se registrovat pro fyzickou i online formu účasti.
Webinář: Podmínky uznatelnosti vykazovaných nákladů v programech TA ČR
Otázky & odpovědi z online semináře naleznete ZDE
Workshop pro žadatele ERC v roku 2024
Každoroční workshopy pořádané Technologickým centrem Praha a Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC. v letošním roce dozná přijímací řízení na workshopy několik podstatných úprav:
- Expertní skupina na podporu žadatelů o granty ERC se z důvodu omezených kapacit nově soustředí výlučně na mladší generaci vědců. Okruh účastníků tak bude omezen pouze na žadatele o granty ERC Starting a ERC Consolidator.
- Příjem žadatelů bude postaven na principu „first come, first served“. Z tohoto důvodu vyzýváme zájemce k včasné přípravě požadovaných materiálů. Registrace na workshopy se otevře 11. března 2024 ve 12:00 hod. (poledne). Nejzazší termín pro online registraci a zaslání podpůrných materiálů bude stanoven na 14. dubna 2024. Při naplnění kapacity (včetně seznamu náhradníků), bude registrace uzavřena (což může nastat i před konečným datem 14. dubna 2024).
Pro účast bude stejně jako v uplynulých letech nezbytné:
vyplnit online přihlášku (najdete v souborech zde) a následně zaslat e-mailem název a abstrakt připravovaného projektu, CV a tzv. track record žadatele/žadatelky ve formě a délce odpovídající Pracovnímu programu ERC 2024.
Pro přijetí na workshopy bude rozhodující datum a čas doručení úplných materiálů.
Workshopy proběhnou podle standardizovaného harmonogramu v květnu, červnu a září 2024. První z workshopů se uskuteční ve dnech:
- 15. května 2024 – Life Sciences (LS)
- 16. května 2024 – Physical Sciences and Engineering (PE)
- 17. května 2024 – Social Sciences and Humanities (SH)
Všechny workshopy budou pořádány online prostřednictvím MS Teams. Pracovním jazykem bude angličtina.
Pokyny a podklady k workshopům najdete zde.
GA ČR - 1. Přehled aktuálních grantových výzev
https://gacr.cz/std-25/
Zadávací dokumentace – Standardní projekty 2025
Praktické informace – Standardní projekty 2025
Na co nezapomenout – Standardní projekty 2025
https://gacr.cz/soubehy-navrhu-projektu-2025/
Závazné termíny
- Soutěžní lhůta začíná dne 2. 2024
- Navrhovatel vytvoří přístup do aplikace GRIS do 29.2.2024 na přístupové jméno: IVNA97, role: Project Editor (vedoucí THS Kubíková) z důvodu schválení návrhu projektu po administrativní a finanční stránce před předložením Radě pracoviště.
- Zvážení souhlasu Etické komise pro naplnění požadavků poskytovatele finančních prostředků – podklady na síti Public / Etická komise
- KOMPLETNÍ podobu projektu zpracovanou v aplikaci GRIS předkládá navrhovatel Radě pracoviště nejpozději dne 25. 3.2023 do 12:00 hod. Návrh projektu zašle zpracovatel přihlášky na emailovou adresu: ivona@psu.cas.cz.
- Tajemník Rady předá řešiteli zprávu o projednaném projektu, případně mu zašle připomínky členů Rady, které je navrhovatel povinen zapracovat nejpozději dne 1. 4.2024.
- Soutěžní lhůta končí dne 4. 2024.
- Finalizovaný návrh projektu po zapracování připomínek Rady pracoviště zašle zpracovatel přihlášky v předepsaném formátu (verze FINAL) na emailovou adresu vedoucí THS: ivona@psu.cas.cz, nejpozději dne 3. 4.2024 do 12:00 hod.
- Odeslání prostřednictvím datové schránky zajistí vedoucí THS. Zpráva o odeslání bude zpracovateli odeslána e-mailem.
- Vyhlášení výsledků veřejné soutěže proběhne dne 11. 2024
Vymezení položek způsobilých nákladů:
- Osobní náklady
OON, DPČ
- Poskytnutá dotace na úhradu závazků vyplývajících z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr může dosáhnout až výše odměny z této dohody, nejvýše však 400 Kč/hod.
- Odvody na sociální a zdravotní pojištění u OON se počítají pouze v případě, že součet všech příjmů na OON v rámci PSÚ přesáhne limit 10 000 Kč/měs., a to ve výši 33,8 %.
MZDY
- Součet všech úvazků jedné osoby alokovaných na řešení všech projektů podporovaných GA ČR nesmí u jednoho zaměstnance přesáhnout 1,00.
- Pro pracovníky THS (ekonomickou správu) bude v návrhu projektu kalkulována odměna z položky Mzdy technického personálu.
- Pracovní poměr bude v případě udělení projektu sjednán na dobu určitou, přičemž sjednaná doba nesmí přesahovat období řešení projektu uvedené v návrhu projektu.
- Pracovní kapacita na projektu (úvazek) je doporučována alespoň 0,2 pro osobu navrhovatele a alespoň 0,1 pro osobu spolunavrhovatele.
- Výzkumní pracovníci jsou zařazeni podle přiznaného kvalifikačního stupně příslušné tarifní třídy na základě kvalifikačních předpokladů do tarifní třídy V1-V6.
- Mzda může dosáhnout až výše hrubé mzdy zaměstnance, nejvýše však 65 000,- Kč za kalendářní měsíc (alikvótně dle úvazku zaměstnance).
- Částka převyšující v daném měsíci částku 65 000,- Kč (alikvótně dle úvazku zaměstnance) bude přeúčtována do institucionálních nákladů (vyšší náhrada za čerpání náhrad za dovolenou apod.)
- Výpočet pojištění z plánovaných mzdových nákladů: Sociální pojištění 24,8 %, Zdravotní pojištění 9 %, Sociální fond 1 %.
2. Věcné náklady
Materiální náklady
- pořízení drobného hmotného a majetku (vstupní cena nižší nebo rovna 80 tis. Kč)
Cestovné
- Za aktivní účast na konferenci se považuje konference, na které prezentuje člen odborného týmu, kdy platí pravidlo 1 přednáška = 1 prezentující = 1 poster.
- Uplatnit lze pouze náklady na dobu pobytu, která odpovídá době konání akce.
Náklady na ostatní služby a nemateriální náklady
- konferenční poplatky a členské příspěvky,
- náklady na provoz, opravy a udržování majetku využívaného při řešení projektu, pořízení nehmotného majetku,
- náklady na zakázky, publikační, vydavatelské a ediční náklady, náklady na publikování výsledků formou Open Access,
- pronájem prostor pro konání krátkodobých akcí s vědeckým výstupem (např. konferencí, seminářů apod.),
- výkony spojů, ostatní náklady jako kurzové ztráty, bankovní poplatky, daně a poplatky vázané výhradně na řešení grantového projektu,
- členské příspěvky v institucích (je-li členství nezbytné či ekonomicky výhodné pro řešení projektu),
- náklady na správu výzkumných dat a vytvoření Data Management Plan (DMP).
Doplňkové režijní náklady ve výši 20 % z poskytnuté dotace na celkové uznané náklady.
https://gacr.cz/js-2025/
Zadávací dokumentace – JUNIOR STAR 2025
Praktické informace – JUNIOR STAR 2025
Na co nezapomenout – JUNIOR STAR 2025
Závazné termíny
- Soutěžní lhůta začíná dne2. 2024
- Navrhovatel vytvoří přístup do aplikace GRIS do 29.2.2024 na přístupové jméno: IVNA97, role: Project Editor (vedoucí THS Kubíková) z důvodu schválení návrhu projektu po administrativní a finanční stránce před předložením Radě pracoviště.
- Zvážení souhlasu Etické komise pro naplnění požadavků poskytovatele finančních prostředků – podklady na síti Public / Etická komise
- KOMPLETNÍ podobu projektu zpracovanou v aplikaci GRIS předkládá navrhovatel Radě pracoviště nejpozději dne 25. 3.2023 do 12:00 hod. Návrh projektu zašle zpracovatel přihlášky na emailovou adresu: ivona@psu.cas.cz.
- Tajemník Rady předá řešiteli zprávu o projednaném projektu, případně mu zašle připomínky členů Rady, které je navrhovatel povinen zapracovat nejpozději dne 1. 4.2024.
- Soutěžní lhůta končí dne 4. 2024.
- Finalizovaný návrh projektu po zapracování připomínek Rady pracoviště zašle zpracovatel přihlášky v předepsaném formátu (verze FINAL) na emailovou adresu vedoucí THS: ivona@psu.cas.cz, nejpozději dne 3. 4.2024 do 12:00 hod.
- Odeslání prostřednictvím datové schránky zajistí vedoucí THS. Zpráva o odeslání bude zpracovateli odeslána e-mailem.
- Vyhlášení výsledků veřejné soutěže proběhne dne 11. 2024
Parametry soutěže
- předpokládaná doba řešení 1. 1. 2025– 31. 12. 2029, tj. 5 let,
- v návrhu jen jedna instituce,
- celý návrh v angličtině,
- pro žadatele do 8 let od získání PhD – zohlednění MD, RD, nemoc (PhD získal po 30. 9. 2016 – datum na diplomu, nebo získá do 30. 9. 2024 - čestné prohlášení) - dokládá se kopie diplomu, potvrzení o obhajobě do 10. 10. 2024,
- originální, průlomová myšlenka (high risk/high gain),
- významná mezinárodní vědecká zkušenost (nutno popsat v A, D1, doložit ji není povinné, ale vhodné) = získání PhD v zahraničí, výzkumný pobyt/pobyty, společná publikace, zvané přednášky, ocenění,
- navrhovatel autorem publikace/í v prestižních mezinárodních časopisech se zkušenostmi s projekty, s vedením týmu,
- dotace 25 mil. Kč/5 let,
- navrhovatel i každý odborný pracovník min 0,5 úvazku krom bakalářských, magisterských studentů, technického personálu (dotace na mzdy neomezená), DPP/DPČ max. do výše 7 % z celkové dotace na osobní náklady,
- jako výstupy budou uznány pouze publikace ve významných mezinárodních časopisech (časopisy patřící mezi prvních 10 % v daném oboru), nebo články v dalších časopisech, které vyšly ve sledovaném období a byly vybrány mezi ISI Highly Cited, další publikace v časopisech s IF, statě ve sborníku z významných mezinárodních konferencí, monografie nebo kapitoly v knihách vydaných v prestižních mezinárodních nakladatelstvích,
- navrhovatelem nesmí být osoba, která již získala např. granty „ERC Staring Grants“ z programu HORIZON, Prémie Lumina quaeruntur Akademie věd České republiky, soutěž Primus Univerzity Karlovy apod.
Osobní náklady
OON, DPČ
- Výše dotace na tyto ostatní osobní náklady může činit maximálně 7 % celkové dotace na osobní náklady.
- Odvody na sociální a zdravotní pojištění u OON se počítají pouze v případě, že součet všech příjmů na OON v rámci PSÚ přesáhne limit 10 000 Kč/měs., a to ve výši 33,8 %.
MZDY
- Součet všech úvazků jedné osoby alokovaných na řešení všech projektů podporovaných GA ČR nesmí u jednoho zaměstnance přesáhnout 1,00.
- Řešitel musí mít pracovní poměr, resp. řešit projekt na pracovišti v České republice.
- Pro pracovníky THS (ekonomickou správu) bude v návrhu projektu kalkulována odměna z položky Mzdy technického personálu.
- Pracovní poměr bude v případě udělení projektu sjednán na dobu určitou, přičemž sjednaná doba nesmí přesahovat období řešení projektu uvedené v návrhu projektu.
- Pracovní kapacita na projektu (úvazek) je stanovena minimálně na 0,50 ročně pro osobu navrhovatele, pro každého odborného i dalšího odborného spolupracovníka. Tento požadavek se netýká technických a administrativních pracovníků, studentů bakalářského a magisterského studia.
- Výzkumní pracovníci jsou zařazeni podle přiznaného kvalifikačního stupně příslušné tarifní třídy na základě kvalifikačních předpokladů do tarifní třídy V1-V6.
- Mzda může dosáhnout až výše hrubé mzdy zaměstnance.
- Požadovaná a poskytnutá dotace na osobní náklady nesmí přesáhnout výši uznaných osobních nákladů. Její výše může být i nulová.
- Výpočet pojištění z plánovaných mzdových nákladů: Sociální pojištění 24,8 %, Zdravotní pojištění 9 %, Sociální fond 1 %.
Věcné náklady
Materiální náklady – pořízení drobného hmotného a majetku (vstupní cena nižší nebo rovna
80 000 Kč).
Cestovné – za aktivní účast na konferenci se považuje konference, na které prezentuje člen odborného týmu, kdy platí pravidlo 1 přednáška = 1 prezentující = 1 poster.
Uplatnit lze pouze náklady na dobu pobytu, která odpovídá době konání akce.
Náklady na ostatní služby a nemateriální náklady
- konferenční poplatky a členské příspěvky,
- náklady na provoz, opravy a udržování majetku využívaného při řešení projektu, pořízení nehmotného majetku,
- náklady na zakázky, publikační, vydavatelské a ediční náklady, náklady na publikování výsledků formou Open Access,
- pronájem prostor pro konání krátkodobých akcí s vědeckým výstupem (např. konferencí, seminářů apod.),
- výkony spojů, ostatní náklady jako kurzové ztráty, bankovní poplatky, daně a poplatky vázané výhradně na řešení grantového projektu,
- členské příspěvky v institucích (je-li členství nezbytné či ekonomicky výhodné pro řešení projektu),
- náklady na správu výzkumných dat a vytvoření Data Management Plan (DMP).
Doplňkové režijní náklady ve výši 20 % z poskytnuté dotace na celkové uznané náklady.
https://gacr.cz/pif-in-2025/
https://gacr.cz/pif-out-2025/
Závazné termíny
- Soutěžní lhůta začíná dne2. 2024
- Navrhovatel vytvoří přístup do aplikace GRIS do 29.2.2024 na přístupové jméno: IVNA97, role: Project Editor (vedoucí THS Kubíková) z důvodu schválení návrhu projektu po administrativní a finanční stránce před předložením Radě pracoviště.
- Zvážení souhlasu Etické komise pro naplnění požadavků poskytovatele finančních prostředků – podklady na síti Public / Etická komise
- KOMPLETNÍ podobu projektu zpracovanou v aplikaci GRIS předkládá navrhovatel Radě pracoviště nejpozději dne 25. 3.2023 do 12:00 hod. Návrh projektu zašle zpracovatel přihlášky na emailovou adresu: ivona@psu.cas.cz.
- Tajemník Rady předá řešiteli zprávu o projednaném projektu, případně mu zašle připomínky členů Rady, které je navrhovatel povinen zapracovat nejpozději dne 1. 4.2024.
- Soutěžní lhůta končí dne 4. 2024.
- Finalizovaný návrh projektu po zapracování připomínek Rady pracoviště zašle zpracovatel přihlášky v předepsaném formátu (verze FINAL) na emailovou adresu vedoucí THS: ivona@psu.cas.cz, nejpozději dne 3. 4.2024 do 12:00 hod.
- Odeslání prostřednictvím datové schránky zajistí vedoucí THS. Zpráva o odeslání bude zpracovateli odeslána e-mailem.
- Vyhlášení výsledků veřejné soutěže proběhne dne 11. 2024
Parametry soutěže
- PIF může získat jedna osoba jen jednou (výjimka přerušení z důvodu RD, MD, nemoc).
- Návrh v angličtině.
- PhD uděleno po 30. 9. 2020-datum na diplomu (zohlednění RD, MD, nemoc, péče), nebo ho získá do 30. 9. 2024 (obhájení doktorské práce) a doloží do 10. října 2024.
- Úvazek řešitele min 0,7; součet úvazků ostatních osob 1,0 (jen studenti magisterského studia a technický personál).
- Zahájení nejdříve 1. 1. 2025 (nejpozději 1. 10. 2025); zahájení projektu = zahájení stáže (OUTGOUING) / nástup do zaměstnání u příjemce v ČR (INCOMING).
- Realizace 3 roky (1095 dnů).
- Pokud PIF získáte, nesmíte být v žádné pozici v týmu GA ČR projektu, návrh GA ČR můžete podat až v posledním roce řešení.
POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP – OUTGOING 2025
- Zadávací dokumentace – POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP – OUTGOING 2025
- Praktické informace – POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP – OUTGOING 2025
- Na co nezapomenout – POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP 2025
- Podpora vynikajících domácích vědeckých pracovníků působících na některé instituci v ČR.
- Realizace vlastního vědeckého záměru (high risk/high gain, ambiciózní zaměření, nad rámec současného stavu) zahrnujícího dlouhodobou souvislou zahraniční vědeckou stáž (730 dnů, nejméně 670 dnů) na 1 pracovišti, zahájení nejpozději k 1. 10. 2024 + dokončením řešení na domácí české instituci (min 365 dnů).
- Dotace na mzdu řešitele 25 tis. Kč během stáže, 65 tis. Kč na pracovišti v ČR; 35 tis. Kč u ostatních – Mgr. studenti a tech. pracovníci (ti jen na pracovišti v ČR).
- Možný doprovod člena rodiny (manžel, manželka, dítě) + dotace na zvýšení životních nákladů na stáži dle země a dle doprovázejících osob.
- Pozor na možné zvýšené finanční a další nároky na pracoviště řešitele (odvody v zahraničí, daň z příjmu, vízum, pracovní povolení…PSÚ zůstává zaměstnavatelem).
POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP – INCOMING 2025
Návrhy mezinárodních projektů je možné podávat do soutěží vypsaných společně se zahraničními agenturami, se kterými má GA ČR uzavřenou dohodu o spolupráci. Návrhy projektů hodnotí buď obě agentury zároveň (bilaterální spolupráce), nebo jsou doporučeny k financování jen jednou agenturou a druhá její doporučení přejímá (Lead Agency spolupráce).
Závazné termíny
- Soutěžní lhůta začíná dne2. 2024.
- Navrhovatel vytvoří přístup do aplikace GRIS do 29.2.2024 na přístupové jméno: IVNA97, role: Project Editor (vedoucí THS Kubíková) z důvodu schválení návrhu projektu po administrativní a finanční stránce před předložením Radě pracoviště.
- Zvážení souhlasu Etické komise pro naplnění požadavků poskytovatele finančních prostředků – podklady na síti Public / Etická komise.
- KOMPLETNÍ podobu projektu zpracovanou v aplikaci GRIS předkládá navrhovatel Radě pracoviště nejpozději dne 25. 3.2023 do 12:00 hod. Návrh projektu zašle zpracovatel přihlášky na emailovou adresu: ivona@psu.cas.cz.
- Tajemník Rady předá řešiteli zprávu o projednaném projektu, případně mu zašle připomínky členů Rady, které je navrhovatel povinen zapracovat nejpozději dne 1. 4.2024.
- Soutěžní lhůta končí dne 4. 2024.
- Finalizovaný návrh projektu po zapracování připomínek Rady pracoviště zašle zpracovatel přihlášky v předepsaném formátu (verze FINAL) na emailovou adresu vedoucí THS: ivona@psu.cas.cz, nejpozději dne 3. 4.2024 do 12:00 hod.
- Odeslání prostřednictvím datové schránky zajistí vedoucí THS. Zpráva o odeslání bude zpracovateli odeslána e-mailem.
- Vyhlášení výsledků veřejné soutěže proběhne dne 11. 2024.
Parametry soutěže
Návrh hodnotí obě agentury, termín odevzdání návrhů u zahraniční agentury různý, nutno zjistit přímo tam.
Zapojené agentury na principu bilaterální spolupráce
https://gacr.cz/vyhlaseni-verejne-souteze-mezinarodni-bilateralni-projekty-2025/
Zadávací dokumentace – Mezinárodní bilaterální projekty 2025
Praktické informace – Mezinárodní bilaterální projekty 2025
Na co nezapomenout – Mezinárodní bilaterální projekty 2025
Tchaj-wan – Ministry of Science and Technology (NSTC) - na 3 roky.
Jižní Korea – National Research Foundation of Korea (NRF) - na 2 roky.
Zapojené agentury na principu Lead Agency
Výzva pro podávání projektů na principu Lead Agency 2025 (GA ČR v roli hodnoticí agentury)
Aktuální výzvy pro podávání projektů na principu Lead Agency 2025 (GA ČR v roli partnerské agentury)
Rakousko – Austrian Science Fund (FWF)
Německo – German Research Foundation (DFG)
Polsko – National Science Centre (NCN)
Slovinsko – The Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS)
Švýcarsko – Swiss National Science Foundation (SNSF)
Lucembursko – National Research Fund (FNR)
USA – National Science Foundation (NSF)
Další mezinárodní výzvy na základě spolupráce Lead Agency mohou být vypsány v průběhu roku.
https://gacr.cz/expro-2025/
Zadávací dokumentace – EXPRO 2025
Praktické informace – EXPRO 2025
Na co nezapomenout – EXPRO 2025
Závazné termíny
- Soutěžní lhůta začíná dne2. 2024.
- Navrhovatel vytvoří přístup do aplikace GRIS do 29.2.2024 na přístupové jméno: IVNA97, role: Project Editor (vedoucí THS Kubíková) z důvodu schválení návrhu projektu po administrativní a finanční stránce před předložením Radě pracoviště.
- Zvážení souhlasu Etické komise pro naplnění požadavků poskytovatele finančních prostředků – podklady na síti Public / Etická komise.
- KOMPLETNÍ podobu projektu zpracovanou v aplikaci GRIS předkládá navrhovatel Radě pracoviště nejpozději dne 25. 3.2023 do 12:00 hod. Návrh projektu zašle zpracovatel přihlášky na emailovou adresu: ivona@psu.cas.cz.
- Tajemník Rady předá řešiteli zprávu o projednaném projektu, případně mu zašle připomínky členů Rady, které je navrhovatel povinen zapracovat nejpozději dne 1. 4.2024.
- Soutěžní lhůta končí dne 4. 2024.
- Finalizovaný návrh projektu po zapracování připomínek Rady pracoviště zašle zpracovatel přihlášky v předepsaném formátu (verze FINAL) na emailovou adresu vedoucí THS: ivona@psu.cas.cz, nejpozději dne 3. 4.2024 do 12:00 hod.
- Odeslání prostřednictvím datové schránky zajistí vedoucí THS. Zpráva o odeslání bude zpracovateli odeslána e-mailem.
- Vyhlášení výsledků veřejné soutěže proběhne dne 11. 2024.
Parametry soutěže
Cíl: vytvářet podmínky pro rozvoj excelentního výzkumu.
- Navrhovatel: mezinárodně uznávaná vědecká osobnost, autor (spoluautor) recentních špičkových publikací a předchozí hlavní řešitel projektu/ů.
- Doba řešení 1. 2025- 31. 12. 2029.
- Navrhovatel i každý odborný pracovník min 0,5 průměrný roční úvazek (dotace na mzdy neomezená), DPP/DPČ max. do výše 7 % z celkové dotace na osobní náklady.
- 5 let, max výše dotace 50 mil. Kč.
- Max dvě instituce.
- Člen týmu musí podat návrh ERC (včetně Synergy grantu) – nejpozději do 1 roku od ukončení projektu.
Proces hodnocení návrhů projektů
GA ČR – proces hodnocení projektů
Účastníci hodnoticího procesu jsou vázáni etickým kodexem, včetně mlčenlivosti a profesionality.
V případě střetu zájmů jsou z hodnocení daných návrhů projektů vyloučeni.
Zákonem stanovená délka hodnoticí lhůty max. 8 měsíců.
Informace o panelech a jejich složení zde: https://gacr.cz/o-ga-cr/poradni-organy/panely/.
GA ČR - 2. Podklady a informace nezbytné pro zpracování grantových projektů GA ČR
Podklady a informace nezbytné pro zpracování grantových projektů GA ČR
Zpracovatelé projektů na PSÚ postupují podle:
-
-
Příloha č. 1 ke směrnici č. 23 - Vyhlášení soutěží pro rok 2025
Obsahuje soubor podkladů a informací nezbytných pro zpracování a podání návrhu grantových projektů GA ČR podávaných v roce 2024 s počátkem zahájení řešení v roce 2025 (především podklad pro výpočet osobních nákladů).
Videonávody poradí, jak podat projekt v aplikaci GRIS
Aktualizovali jsme sérii videonávodů, které žadatele o grant provedou aplikací GRIS. V pětidílné sérii se zájemci seznámí s kompletním procesem podání návrhu standardního projektu, a to od prvních kroků, jako je založení vlastního profilu, přes stanovení rozpočtu až po finalizaci a případné úpravy již podaného návrhu.
Podání návrhu standardního projektu v aplikaci GRIS:
- Založení projektu, přiřazení navrhovatele a uchazeče
- Vyplnění základních údajů, abstraktu a finančních položek
- Osobní a investiční náklady, zdůvodnění finančních položek
- Bibliografie, vyplnění údajů o výsledcích
- Vložení příloh, správa uživatelů, finalizace a odeslání
Do videonávodů budou v příštích dnech doplněny anglické a české titulky.
Souběhy návrhů projektů 2025
Jaké souběhy podaných návrhů projektů jsou možné?
Jedna osoba může v rámci všech veřejných soutěží vyhlašovaných GA ČR v daném kalendářním roce s počátkem řešení v roce 2025 (s výjimkou uvedenou níže) a v rámci všech výzev, na kterých se GA ČR podílí, s počátkem řešení v roce 2025 podat maximálně dva návrhy projektů, a to jeden v roli navrhovatele a druhý v roli spolunavrhovatele. Pokud s oběma návrhy projektů uspěje, může řešit oba tyto projekty, pokud tomu nebrání jiná okolnost vyplývající z příslušné zadávací dokumentace nebo z příslušných pravidel.
Změny v průběhu řešení projektů GA ČR
Závazný termín pro podání žádostí o změnu v průběhu řešení projektů GA ČR, která vyžaduje uzavření dodatku ke smlouvě.
Takovouto změnu je třeba odeslat datovou schránkou PSÚ do 30. října.
- Změny umožněné na základě schválené žádosti dodatkem ke smlouvě:
a) žádost o přesun mezi položkami základní skladby nad 100 tis. Kč
b) změny v řešitelském týmu zahrnující změnu souhrnné pracovní kapacity (úvazku) týmu nad 20 %
c) další možné změny:
▪ změna uznaných nákladů (do max. 50 % dle zákona č. 130/2002 Sb.);
▪ změna (snížení) výše poskytnuté účelové podpory (roční, popř. celkové);
▪ změna příjemce (vzor žádosti je přílohou k zadávací dokumentaci);
▪ změna dalšího účastníka grantového projektu;
▪ změna řešitele nebo spoluřešitele grantového projektu;
▪ změna plánovaných investic;
▪ změna úvazku řešitele/řešitelky;
▪ změny z důvodu odchodu řešitele/řešitelky na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou či v jiných případech hodných zvláštního zřetele zde.
- Možnost podat žádost o prodloužení letos končících projektů o 6 měsíců kvůli situaci způsobené pandemií
Pokud není možné na projektu pracovat podle schváleného plánu v souvislosti s COVID-19, může příjemce požádat o prodloužení doby řešení projektu o šest měsíců. Žádost musí být podána nejpozději do 30. října. Na financování nákladů vzniklých v době prodloužení přitom příjemce použije nespotřebované finanční prostředky, které GA ČR v souladu s příslušnou zadávací dokumentací umožňuje čerpat v následujícím období.
ZÁVAZNÝ TERMÍN NA PSÚ:
V případě, že uvažujete o změně v řešení projektu prosím o zaslání návrhu žádosti na e-mail ivona@psu.cas.cz nejdéle do 25.10., abychom stihli žádost zprocesovat.
Níže naleznete návrh žádosti, který lze upravit dle svých potřeb.
Pro úplnost doplňuji:
Změny umožněné bez dodatku ke smlouvě (Změny se zdůvodňují v následující dílčí/závěrečné zprávě):
▪ navýšení uznaných nákladů až do výše 10 % uznaných nákladů uvedených ve Smlouvě (spolufinancování);
▪ přesuny v rámci položek základní skladby;
▪ změny v řešitelském týmu zahrnující změnu souhrnné pracovní kapacity (úvazku) týmu nejvýše do 20 %, vyjma změny řešitele, resp. spoluřešitele;
▪ přesun mezi položkami základní skladby do 100 tis. Kč.
Ivona Kubíková
TA ČR - 1. Přehled aktuálních grantových výzev
TA ČR - předběžný harmonogram výzev do roku 2025
Na stránkách TA ČR je zveřejněn předběžný harmonogram výzev do roku 2025. Pro nás asi nejzajímavější program Sigma DC3 (SHUV) letos není plánován (pak 24, 25 ano). Ale je možné, že se se svými záměry najdete i v jiných výzvách v rámci SIGMA (např. 2 - začínající výzkumníci ale i ostatní dílčí cíle).
Vyhlášení výzvy TA ČR SIGMA Dílčí cíl 2: Začínající výzkumníci/výzkumnice a vyrovnávání příležitostí v projektech aplikovaného výzkumu
Cílem výzvy je zvýšit zapojení začínajících výzkumníků/výzkumnic a vyrovnávat příležitosti pro ženy a muže v konkurenci aplikovaného výzkumu.
Veřejná soutěž je zaměřena na podporu spolupráce začínajících výzkumníků a výzkumnic při řešení konkrétních projektů přímo se subjekty z aplikační praxe.
Cíle
Projekt musí být v souladu s jedním z výzkumných témat:
1. Telemedicína;
2. AI a udržitelná mobilita;
3. Výrobní technologie a materiály;
4. Komunitní energetika a její systémy řízení, ukládání energie v malém měřítku.
Více od str. 4 ZD.
Omezení
V konsorciu musí být minimálně jeden podnik a minimálně jedna výzkumná organizace.
Délka řešení 12-24 měsíců.
Klíčové osoby řešitelského týmu v roli hlavní řešitel/další řešitel/člen řešitelského týmu musí splňovat definici začínajícího výzkumníka/výzkumnice. Jedná se o osoby do 35 let nebo studující bakalářského, magisterského, doktorského studia nebo absolventy, pokud od prvního řádného ukončení nejvyššího stupně studia uběhlo maximálně 5 let. Tyto parametry musí každý klíčový člen týmu splňovat do 27. 3. 2024.
Každý začínající výzkumník/výzkumnice může být klíčovou osobou maximálně ve dvou podaných návrzích projektů v této veřejné soutěži.
Může být zapojen jeden mentor (ale nemusí), max odměna pro něj 50 tis. Kč/rok.
Max intenzita podpory na projekt 85 %.
Max výše podpory na jeden projekt 5 mil. Kč, režie 25%.
Začátek řešení 11/2024 - 1/2025.
Povolené typy výstupů projektu viz str. 9 ZD.
Dokumenty
Závazné termíny
- Soutěžní lhůta začíná dne 8. 2. 2024
- Navrhovatel vytvoří přístup do aplikace ISTA do 29.2.2024 na přístupový e-mail: ivona@psu.cas.cz, role: Project Editor (vedoucí THS I. Kubíková) z důvodu schválení návrhu projektu po administrativní a finanční stránce před předložením Radě pracoviště.
- Zvážení souhlasu Etické komise pro naplnění požadavků poskytovatele finančních prostředků – podklady na síti Public / Etická komise
- KOMPLETNÍ podobu projektu zpracovanou v aplikaci ISTA předkládá navrhovatel Radě pracoviště nejpozději dne 15. 3.2023 do 12:00 hod. Návrh projektu zašle zpracovatel přihlášky na emailovou adresu: ivona@psu.cas.cz.
- Tajemník Rady předá řešiteli zprávu o projednaném projektu, případně mu zašle připomínky členů Rady, které je navrhovatel povinen zapracovat nejpozději dne 25. 3.2024.3
- Soutěžní lhůta končí dne 3.2024 v 16:29:59 hodin. Do tohoto termínu navrhovatel podá projekt po zapracování připomínek Rady pracoviště prostřednictvím aplikace ISTA.
- Potvrzení podání elektronického návrhu projektu: navrhovatel zašle nejpozději dne27. 3.2024 do 16:29:59 hod. vedoucí THS na emailovou adresu: ivona@psu.cas.cz dokument „Potvrzení podání elektronického návrhu projektu“.
Odeslání prostřednictvím datové schránky zajistí vedoucí THS nejpozději dne 27. 3.2024 v 23:59:59 hodin. Zpráva o podání bude navrhovateli odeslána e-mailem.
TA ČR - 2. Podklady a informace nezbytné pro zpracování grantových projektů TA ČR
Podklady a informace nezbytné pro zpracování a podání návrhu grantových projektů TA ČR
Zpracovatelé projektů na PSÚ postupují podle:
Změny v průběhu řešení projektů TA ČR
Pokud se nejedná o změnu, kterou příjemce vyznačuje do Průběžné zprávy: příjemce založí u dotčeného projektu žádost o změnu v ISTA.
Jestliže se změna vztahuje k více projektům, příjemce do žádosti založené k jednomu projektu uvede kódy všech dalších změnou dotčených projektů.
Žádost o změnu musí příjemce podat v dostatečném předstihu před očekávanou realizací žádané změny tak, aby mohla být poskytovatelem náležitě posouzena.
Návod k podání žádosti o změnu, u již realizovaného projektu:
- po založení žádosti příjemce v ISTA vyplní bližší informace ohledně požadované změny,
- příjemce do příloh žádosti připojí povinné přílohy a případně další dokumenty, které jsou relevantní k požadované změně,
- příjemce žádost, do které vyplnil bližší informace ohledně požadované změny a případné přílohy, podá,
- příjemce z ISTA vygeneruje potvrzení o podání žádosti o změnu. Potvrzení podání žádosti o změnu příjemce odešle prostřednictvím datové schránky poskytovateli,
- pokud se příjemce rozhodne žádost o změnu zrušit a nepodat ji, může žádost o změnu v ISTA zrušit, a to do doby odeslání potvrzení podání žádosti o změnu,
- žádost o změnu, která není vázána na schválení poskytovatele, např. změna statutárního zástupce, změna typu a velikosti organizace apod., je příjemce povinen poskytovateli podat do 7 dnů ode dne, kdy se dozvěděl o změně, která již nastala,
- žádost o změnu rozpočtu, o změnu účastníků projektu a o prodloužení doby řešení projektu poskytovatel neschválí pro nepřípustnost v případě, že žádost bude podána po 10. 11. kalendářního roku, ke kterému se změna váže,
- žádost o změnu výsledku, která bude podána později než 60 dnů před ukončením projektu, může být poskytovatelem neschválena a její obsah bude poté předmětem jednání závěrečného oponentního řízení,
- žádost o vydání souhlasu s přechodem práv a povinností na jiného účastníka v souvislosti s přeměnou podá příjemce v souladu s § 14a zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), nejpozději 60 dnů přede dnem zveřejnění projektu fúze, rozdělení nebo převodu jmění na společníka.
OSTATNÍ POSKYTOVATELÉ - Přehled aktuálních grantových výzev a podkladů pro zpracování žádostí
Podklady a informace nezbytné pro zpracování a podání návrhu ostatních projektů
Zpracovatelé projektů na PSÚ postupují podle: