Aktuální workshopy
- Metodologický workshop: kvalitativní výzkum
- Lektorka: Eva Dubovská
- 22. 11. 2024 / 9.30 - 16.00
- Místo konání – prezenčně:
Psychologický ústav AV ČR v. v. i., zasedací místnost
Pod Vodárenskou věží 1143/4, Praha 8 (metro Ládví)
KAPACITA NAPLNĚNA! Děkujeme za Váš zájem.
Link na přihlášení: https://forms.gle/LTY9rcNUSVEd7y7Q6
Výzkumným fokusem interpretativní fenomenologické analýzy (dále jen IPA) je porozumění subjektivní žité zkušenosti specifické skupiny lidí anebo i jednotlivce. IPA vznikla v 90- letech minulého století v reakci na potřebu detailního porozumění pacientské zkušenosti původně v rámci psychologie zdraví, dnes se jedná o oblíbenou metodu i v klinické psychologii, psychoterapii, sociální práci atd.
V našem krátkém workshopu se pokusíme ukázat IPA nejenom jako metodu analýzy textu, ale důraz bude kladen i na přípravnou fázi výzkumu a sběr kvalitních dat (jak se správně ptát, abychom se dostali k prožívání?), jako i práci s reflexivitou výzkumníka a doporučení k publikování.
Workshop bude interaktivní a jeho součástí bude práce na analýze textu a následná interpretace. (Krátký) text k analýze obdržíte cca dva týdny před konáním workshopu. V rámci workshopu budou mít účastníci také prostor pro rozpracování svých výzkumných otázek.
Doporučená literatura na začátek:
KOUTNÁ KOSTÍNKOVÁ, Jana a ČERMÁK, Ivo. Interpretativní fenomenologická analýza. In Tomáš Řiháček, Ivo Čermák, Roman Hytych. Kvalitativní analýza textů: čtyři přístupy. 1.vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2013. s. 9-43. ISBN 978-80-210-6382-2.
Dostupná online zde: https://is.muni.cz/el/fss/jaro2022/SPRn4484/123807903/Kostinkova-Cermak-IPA.pdf
Mgr. Ing. Eva Dubovská, Ph.D. je psycholožka a psychoterapeutka s bohatou zkušeností v kvalitativním výzkumu. Mezi její oblíbená výzkumná témata patří krize a růst, změna v psychoterapii a prožívání náročných životních situací.
Workshop se koná díky podpoře programu Strategie AV21: Identity ve světě válek a krizí.
- Online ústavný workshop
- Lektoři: Marek Urban, Kateřina Zvončáková, Filip Děchtěrenko
- 27. 11. 2024 / 13.00 - 16.00
Link na přihlášení:
https://cesnet.zoom.us/j/91527318974?pwd=CjjI6oAuuCbN80hwjiQuvNSFBnbHd0.1
Workshop bude pozůstávat ze tří částí, v první představíme mechanismus za velkými jazykovými modely, v druhé se budeme zabývat konkrétními nástroji, které můžeme při výzkumu používat, ve třetí probere konkrétní strategie, které můžeme používat při práci s jednotlivými nástroji.
- Ústavní workshop - část workshopu bude věnovaná konkrétním problémům (zohledníme zájem přihlášených) a část koncipovaná jako samostatné psaní vlastního textu s možností průběžné konzultace s přítomným lektorem
- Kontaktní osoba: Kateřina Machovcová
- Určeno pro: začátečníky i pokročilé, dále doktorandy nebo pokročilí mgr. studující s předpokladem publikační činnosti, možnost vést setkání také v angličtině
- Počet účastníků je max. 15.
- 16. 12. 2024 / 10.00 - 16.00
- Místo konání – prezenčně:
Psychologický ústav AV ČR v. v. i., zasedací místnost
Pod Vodárenskou věží 1143/4, Praha 8 (metro Ládví)
Přihlašovací link zde: https://forms.gle/SRTwuxzFJGRtf3ti7