Metodologické workshopy: kvalitativní výzkum

Mon Oct 14 15:00:09 CEST 2024

Místo konání – prezenčně:

Psychologický ústav AV ČR v. v. i., zasedací místnost
Pod Vodárenskou věží 1143/4, Praha 8 (metro Ládví)

Link na přihlášení: https://forms.gle/LTY9rcNUSVEd7y7Q6

 

Workshop Narativní přístup v psychologickém výzkumu

Lektor: doc. Vladimír Chrz
8.11. 2024 od 10 - 13

Akce se bude pohybovat „mezi přednáškou a dílnou“ a bude sestávat ze dvou částí. V první části bude představen narativní přístup, především ve výzkumu, zčásti také v terapii. Předpokladem tohoto přístupu je, že žijeme příběhy (myslíme, prožíváme, jednáme prostřednictvím figur a zápletek vyprávění). Proto je v narativním výzkumu třeba identifikovat figury a zápletky vyprávění a zkoumat, jak utvářejí lidskou zkušenost. Podobně je tomu v narativní terapii, kde je třeba dát prostor pro utváření alternativních figur a zápletek žitého příběhu. Toto bude představeno jednak na psychoterapeutické kasuistice, a poté na dvou výzkumech: 1) Krize a růst ve středním věku (analýza žánrů), 2) Konspirační narativy (analýza rozhovorů o válce na Ukrajině). Na těchto výzkumech budou ukázány některé postupy narativní analýzy.

Druhá část bude mít více povahu dílny a bude návodem na sebezkušenostní experimentování se styly tvůrčího porozuměni a vyjadřování (jako je symbolická interpretace, paralely a obdoby, narativní konstrukce, metafora a metonymie či absurdita a paradox). Toto sebezkušenostní experimentování spočívá v určitém druhu „reflexivního psaní“, ve kterém člověk mj. může poznávat, jaký druh interpretace a vyjadřování je jeho silnou stránkou, a může také rozvíjet a kultivovat svoji citlivost pro figuralitu lidské zkušenosti (což je potřebné jak pro narativní výzkum, tak pro narativní, ale i jinou terapii). Dílna poskytne návod k těmto experimentům, které mají dlouhodobější charakter, bude tady (i vzhledem k časovým možnostem) návodem k „domácímu experimentování“ (k tomuto budou pak zájemcům poskytnuty v el. podobě materiály). 

doc. Vladimír Chrz, Ph.D. je vědeckým pracovníkem a pedagogem Psychologického ústavu Akademie věd ČR a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se zaměřuje na psychologii vyprávění, psychosémiotický přístup v psychologii a studium exprese a expresivity se zvláštním zřetelem k psychologii umění. Spolupracoval na řadě projektů financovaných z prostředků Grantové agentury ČR, v rámci kterých zkoumal témata jako integrita ega v životních příbězích, odolnost ve stáří a psychologické dopady komplexních traumat.

 

Workshop Interpretativní fenomenologická analýza

Lektorka: Eva Dubovská, Ph.D.
22. 11. 2024 9.30 – 16.00

Výzkumným fokusem interpretativní fenomenologické analýzy (dále jen IPA) je porozumění subjektivní žité zkušenosti specifické skupiny lidí anebo i jednotlivce. IPA vznikla v 90- letech minulého století v reakci na potřebu detailního porozumění pacientské zkušenosti původně v rámci psychologie zdraví, dnes se jedná o oblíbenou metodu i v klinické psychologii, psychoterapii, sociální práci atd.

V našem krátkém workshopu se pokusíme ukázat IPA nejenom jako metodu analýzy textu, ale důraz bude kladen i na přípravnou fázi výzkumu a sběr kvalitních dat (jak se správně ptát, abychom se dostali k prožívání?), jako i práci s reflexivitou výzkumníka a doporučení k publikování.

Workshop bude interaktivní a jeho součástí bude práce na analýze textu a následná interpretace. (Krátký) text k analýze obdržíte cca dva týdny před konáním workshopu. V rámci workshopu budou mít účastníci také prostor pro rozpracování svých výzkumných otázek.

Doporučená literatura na začátek:

KOUTNÁ KOSTÍNKOVÁ, Jana a ČERMÁK, Ivo. Interpretativní fenomenologická analýza. In Tomáš Řiháček, Ivo Čermák, Roman Hytych. Kvalitativní analýza textů: čtyři přístupy. 1.vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2013. s. 9-43. ISBN 978-80-210-6382-2.

Dostupná online zde:

https://is.muni.cz/el/fss/jaro2022/SPRn4484/123807903/Kostinkova-Cermak-IPA.pdf

Mgr. Ing. Eva Dubovská, Ph.D. je psycholožka a psychoterapeutka s bohatou zkušeností v kvalitativním výzkumu. Mezi její oblíbená výzkumná témata patří krize a růst, změna v psychoterapii a prožívání náročných životních situací.

Workshopy se konají díky podpoře programu Strategie AV21 Identity ve světě válek a krizí.