Archive

Efektivní využívání nástrojů generativní AI ve výzkumu

  • Online ústavný workshop
  • Lektoři: Marek Urban, Kateřina Zvončáková, Filip Děchtěrenko 
  • 27. 11. 2024 / 13.00 - 16.00

Link na přihlášení:

https://cesnet.zoom.us/j/91527318974?pwd=CjjI6oAuuCbN80hwjiQuvNSFBnbHd0.1

Workshop bude obsahovat tři části, v první představíme mechanismus za velkými jazykovými modely, v druhé se budeme zabývat konkrétními nástroji, které můžeme při výzkumu používat, ve třetí probere konkrétní strategie, které můžeme používat při práci s jednotlivými nástroji.


Interpretativní fenomenologická analýza

  • Metodologický workshop: kvalitativní výzkum
  • Lektorka: Eva Dubovská
  • 22. 11. 2024 / 9.30 - 16.00
  • Místo konání – prezenčně:

Psychologický ústav AV ČR v. v. i., zasedací místnost
Pod Vodárenskou věží 1143/4, Praha 8 (metro Ládví)

KAPACITA NAPLNĚNA! Děkujeme za Váš zájem.

Link na přihlášení: https://forms.gle/LTY9rcNUSVEd7y7Q6

Výzkumným fokusem interpretativní fenomenologické analýzy (dále jen IPA) je porozumění subjektivní žité zkušenosti specifické skupiny lidí anebo i jednotlivce. IPA vznikla v 90- letech minulého století v reakci na potřebu detailního porozumění pacientské zkušenosti původně v rámci psychologie zdraví, dnes se jedná o oblíbenou metodu i v klinické psychologii, psychoterapii, sociální práci atd.

V našem krátkém workshopu se pokusíme ukázat IPA nejenom jako metodu analýzy textu, ale důraz bude kladen i na přípravnou fázi výzkumu a sběr kvalitních dat (jak se správně ptát, abychom se dostali k prožívání?), jako i práci s reflexivitou výzkumníka a doporučení k publikování.

Workshop bude interaktivní a jeho součástí bude práce na analýze textu a následná interpretace. (Krátký) text k analýze obdržíte cca dva týdny před konáním workshopu. V rámci workshopu budou mít účastníci také prostor pro rozpracování svých výzkumných otázek.

Doporučená literatura na začátek:

KOUTNÁ KOSTÍNKOVÁ, Jana a ČERMÁK, Ivo. Interpretativní fenomenologická analýza. In Tomáš Řiháček, Ivo Čermák, Roman Hytych. Kvalitativní analýza textů: čtyři přístupy. 1.vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2013. s. 9-43. ISBN 978-80-210-6382-2.

Dostupná online zde: https://is.muni.cz/el/fss/jaro2022/SPRn4484/123807903/Kostinkova-Cermak-IPA.pdf

Mgr. Ing. Eva Dubovská, Ph.D. je psycholožka a psychoterapeutka s bohatou zkušeností v kvalitativním výzkumu. Mezi její oblíbená výzkumná témata patří krize a růst, změna v psychoterapii a prožívání náročných životních situací.

Workshop se koná díky podpoře programu Strategie AV21: Identity ve světě válek a krizí.


 

Narativní přístup v psychologickém výzkumu

  • Metodologický workshop: kvalitativní výzkum
  • Lektor: Vladimír Chrz
  • 8. 11. 2024 / 10.00 - 13.00
  • Místo konání – prezenčně:

Psychologický ústav AV ČR v. v. i., zasedací místnost
Pod Vodárenskou věží 1143/4, Praha 8 (metro Ládví)

KAPACITA NAPLNĚNA! Děkujeme za Váš zájem.

Link na přihlášení: https://forms.gle/LTY9rcNUSVEd7y7Q6

Akce se bude pohybovat „mezi přednáškou a dílnou“ a bude sestávat ze dvou částí. V první části bude představen narativní přístup, především ve výzkumu, zčásti také v terapii. Předpokladem tohoto přístupu je, že žijeme příběhy (myslíme, prožíváme, jednáme prostřednictvím figur a zápletek vyprávění). Proto je v narativním výzkumu třeba identifikovat figury a zápletky vyprávění a zkoumat, jak utvářejí lidskou zkušenost. Podobně je tomu v narativní terapii, kde je třeba dát prostor pro utváření alternativních figur a zápletek žitého příběhu. Toto bude představeno jednak na psychoterapeutické kasuistice, a poté na dvou výzkumech: 1) Krize a růst ve středním věku (analýza žánrů), 2) Konspirační narativy (analýza rozhovorů o válce na Ukrajině). Na těchto výzkumech budou ukázány některé postupy narativní analýzy.

Druhá část bude mít více povahu dílny a bude návodem na sebezkušenostní experimentování se styly tvůrčího porozuměni a vyjadřování (jako je symbolická interpretace, paralely a obdoby, narativní konstrukce, metafora a metonymie či absurdita a paradox). Toto sebezkušenostní experimentování spočívá v určitém druhu „reflexivního psaní“, ve kterém člověk mj. může poznávat, jaký druh interpretace a vyjadřování je jeho silnou stránkou, a může také rozvíjet a kultivovat svoji citlivost pro figuralitu lidské zkušenosti (což je potřebné jak pro narativní výzkum, tak pro narativní, ale i jinou terapii). Dílna poskytne návod k těmto experimentům, které mají dlouhodobější charakter, bude tady (i vzhledem k časovým možnostem) návodem k „domácímu experimentování“ (k tomuto budou pak zájemcům poskytnuty v el. podobě materiály). 

doc. Vladimír Chrz, Ph.D. je vědeckým pracovníkem a pedagogem Psychologického ústavu Akademie věd ČR a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se zaměřuje na psychologii vyprávění, psychosémiotický přístup v psychologii a studium exprese a expresivity se zvláštním zřetelem k psychologii umění. Spolupracoval na řadě projektů financovaných z prostředků Grantové agentury ČR, v rámci kterých zkoumal témata jako integrita ega v životních příbězích, odolnost ve stáří a psychologické dopady komplexních traumat.

Workshop se koná díky podpoře programu Strategie AV21: Identity ve světě válek a krizí.


 

Harry Procter: Využití “kvalitativních mřížek” (Perceiver-Element-Grids) pro analýzu sociálních interakcí

  • Online workshop
  • Participanti: Miroslav Filip, Kateřina Machovcová
  • 7. 11. 2024 - 18.00 / 90 minut

Prezentace proběhne na platformě ZOOM a je nutné se registrovat přes link:

https://forms.gle/BJDZx9gXqEiHnwT39

Harry Procter je emeritní profesor na University of Hertfordshire. Dlouhou dobu působil jako klinický psycholog a rodinný terapeut. Zkušenosti z této praxe přenesl i do akademické činnosti, v níž aplikuje konstruktivistické teorie na analýzu sociálních interakcí. Na workhopu představí vlastní metodu Perceiver-Element-Grid, která umožňuje analýzu recipročních interakcí, kde jsou ve hře alespoň dvě skupiny nebo dva aktéři. Participanti se tak seznámí s metodou, která je uplatnitelná např. pro kvalitativní analýzu terapeutického sezení, fokusních skupin, rodinných interakcí nebo vztahů a konfliktů mezi sociálními skupinami.

Online prezentace se koná v rámci programu Strategie AV21: Výzkumný program Identity ve světě válek a krizí.


 

Internal Workshop of the Project "The Role of Typicality in Visual Scene Recognition: A Comparison Between Neural Networks and Human Memories"

  • Participants: Filip Dechterenko, Jiri Lukavsky, Niko Busch, Natalie Simcik, Jiri Pesek
  • Date and Time: 23. 10. 2024 / 12.30 - 15.00
  • Location: Pod Vodárenskou věží 4, Prague 1
  • Agenda: Discussion of partial project results

Supported by GACR project no. GA24-11506K.


Workshop on Perception of Material Appearance

The department of Pattern Recognition organizes 3nd Workshop on Perception of Material Appearance.
The workshop will be held at UTIA, in room 3, on Monday, October 21th, 2024, starting at 9:30.

Program:

09:30–09:40 – Welcome & introduction

SESSION 1

09:40–10:20 – INVITED TALK: Maarten Wijntjes (Delft University of Technology) – Material depictions and perceptions in paintings, engravings and generative AI

10:20–10:35 – Filip Dechterenko (Institute of Psychology, The Czech academy of Sciences) – Predicting human perception of material category

10:35–11:00 – Coffee Break

SESSION 2

11:00–11:30 – INVITED TALK: Frank J. Maile (Schlenk Metallic Pigments GmbH, Pforzheim University) – How sustainibility drives innovation and impacts perception - tales from industry

11:30–12:00 – Jirí Filip (UTIA, The Czech academy of Sciences) – Material Fingerprinting: Identifying and Predicting Perceptual Attributes of Material Appearance

12:00–13:30 – Lunch Break

SESSION 3

13:30–14:10 – INVITED TALK: Kaida Xiao (University of Leeds) – Facial appearance measurement, reproduction and preference

14:10–14:40 – Roland W. Fleming (University of Giessen, Germany) – Perception of deformable materials

14:40 – Coffee + lab tour (UTIA robotic goniometers) = end of the workshop

Abstracts of the invited talks

You are welcome to attend (no registration or  fee). If you are planning to join us please send an email with subject "WPMA" to filipj@utia.cas.cz. This will help us with local arrangements.
 

The workshop is organized with kind support from the Czech Science Foundation project GA22-17529S.