Jak vypořádat předsudky a pracovat na porozumění mezi skupinami?

Thu Feb 13 12:29:45 CET 2025

Určitě jste už slyšeli o transferu znalostí – tedy o tom, jak se vědecké poznatky dostávají z laboratoří a akademických pracovišť do reálného života. Ve společenských vědách má tento proces obrovský význam: může přispět k lepším vztahům mezi lidmi, k efektivnějším politikám i k vyváženější veřejné debatě.
 
Prof. Sylvie Graf se dlouhodobě věnuje výzkumu meziskupinových vztahů, předsudků a vlivu médií na vnímání menšin: za svoji práci byla oceněna Nadací Neuron. Spolupracuje například s Mezinárodní organizací pro migraci OSN a své poznatky sdílí s odborníky z diplomatických služeb i dalších organizací.
 
Z jejího výzkumu a výzkumu Brno Lab of Intergroup Processes vyplývá že:
 Předsudky škodí nejen jednotlivcům, ale i celé společnosti.
 Pozitivní osobní kontakt s lidmi, vůči nimž panují předsudky, pomáhá tyto předsudky oslabovat.
 Negativní zkušenosti ale předsudky posilují více, než je pozitivní kontakt a zkušenost dokáže zmírnit – při snaze o    změnu je proto zásadní minimalizovat negativní interakce (hádky, tzv. vyvážené veřejné debaty a další potenciálně  rizikové agendy).
 Nepřímé formy kontaktu, například skrze média nebo zkušenosti jiných lidí, mohou předsudky snižovat, pokud je přímý kontakt nemožný.
Jak tedy mluvit o lidech z menšin, aby to pomohlo k lepšímu soužití?
 Zdůrazňovat nepopiratelný pozitivní přínos společnosti – například v případě migrantů jejich pracovní zapojení, kulturní obohacení nebo ekonomický přínos.
 Vyvažovat narativy v médiích – protože způsob, jakým se o menšinách mluví, formuje názory široké veřejnosti. Včetně různých anketek koho zrovna nejvíce nesnášíme a nechceme vedle něj bydlet.
 
Výzkum psycholožky Sylvie Graf pomáhá budovat lepší porozumění mezi lidmi a nabízí vědecky podložené strategie pro práci s meziskupinovými vztahy a především konflikty. Je to skvělý výzkum a vyžaduje značnou odvahu čelit zlu a vystoupit z komfortní zóny.