Dejvice, máme problém! Češi si vyzkoušeli misi na Měsíc a dobývají vesmír
Thu Oct 17 13:46:37 CEST 2024
Nebyl to reálný let mimo Zemi. Ale dost se mu podobal. Posádka simulované mise včetně astronauta v záloze Aleše Svobody v Praze otestovala pobyt na Měsíci. Přispěla tím k ambici Česka stát se viditelným hráčem v dobývání vesmíru.
Na začátku byla unikátní česká ponorka Hydronaut, zařazená na seznam kosmické agentury ESA jako oficiální zázemí pro kosmický výzkum. Výzkumníci ji vloni vylovili z vody a na dva roky umístili „na suchu“ v areálu ČVUT v Praze.
Přidali řídící středisko a stan s pískem napodobující prostředí měsíčního povrchu s využitím virtuální reality. A vybudovali tak malé „měsíční městečko“, které slouží jako kosmický trenažér. Díky tomu poslouží i vědcům a vývojářům, kteří nemají potápěčský výcvik.
Počátkem letošního roku v tomto simulátoru odstartovala série vesmírných přípravných misí. Zatím poslední a nejsledovanější z nich byla ta čtrnáctá v pořadí - podzimní 48hodinová akce Promise, která simulovala krátkodobý pobyt na Měsíci. Zúčastnil se jí i český záložní astronaut ESA Aleš Svoboda, který by v budoucnu mohl být vyslán do vesmíru jako druhý Čech po Vladimíru Remkovi.
Spolu s ním strávili dva dny v uzavřeném prostředí kontstruktér Hydronauta Matyáš Šanda a z vědecké sféry odborník na hyperbarickou medicínu Miroslav Rozložník, zvolený za velitele mise. Promise byla nejen technickou zkouškou, ale také testem psychologické odolnosti členů posádky v extrémním prostředí.
„V Česku máme pro vesmír aktuálně skvělou konstelaci,“ říká jedna z organizátorek mise, psycholožka Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd ČR, která se zabývá výzkumem psychologických aspektů dlouhodobého pobytu v extrémních podmínkách. Právě ona zkoumá i psychologické dopady Promise na posádku.
Jak podotýká, akce sloužila nejen k tréninku astronautů a výzkumu, ale i k popularizaci kosmických oborů mezi mladými lidmi. „Chceme ukázat, že Česká republika hraje významnou roli ve světové vědě a technologiích spojených s vesmírem,“ dodává.
Událost, pořádaná ve spolupráci s Akademií věd a v rámci národního programu Česká cesta do vesmíru, přinesla řadu cenných poznatků, které nyní vědci vyhodnocují. Cílem bylo posílit českou roli v mezinárodním kosmickém programu a přispět k dalšímu propojování firem s akademickou a veřejnou sférou.
Více naleznete ve článku zde www.seznamzpravy.cz